School Information

Full Staff Listing

 

Senior Leadership Team

 

 

Staff Name

Role

Subject

Marshall

W

Mr

Headteacher

Physics

Armstrong

G

Mr

Deputy Headteacher

Science

Oliver

K

Mrs

Deputy Headteacher

English/Drama

Grainger

T

Mrs

Business Manager

 

Gittins

T

Miss

Assistant Headteacher

Geography

Hall

S

Mrs

Assistant Headteacher

Science

Bunoomally

J

Mr

Director of Operations

 

SLT Associates:

 

 

 

 

Stuteley

R

Mrs

SLT Associate

Drama

Ball

T

Mr

SLT Associate

Physical Education

 

Teaching Staff

 

Staff Name

FACULTY

SUBJECT

ADDITIONAL ROLES

 

 

 

 

 

 

Annis

S

Mr

Mathematics

Mathematics

 

Archer

N

Mrs

Applied Learning

Resistant Materials

Head of Faculty

Ball

T

Mr

Creative Arts

Physical Education

Head of Upper School/House Leader – Longya

Barner

L

Mr

Creative Arts

Physical Education

 

Beech

J

Mr

Mathematics

Mathematics

 

Berryman

H

Mrs

Science

Science

 

Blair

A

Dr

Mathematics

Mathematics

House Leader – Kemeneth

Bradley-Metcalf

A

Mrs

Creative Arts

Music

Director of Music

Bradford 

S

Miss

MFL

MFL

 

Brown

L

Mr

Creative Arts

Physical Education

House Leader - Aweni

Church

C

Miss

Humanities

Geography

 

Copley

B

Ms

English

English

 

Corin

B

Mrs

Creative Arts

Physical Education

 

Cunniffe

K

Miss

MFL

French/Spanish

Lead Teacher of MFL

Davey

C

Mrs

Humanities

History

 

Demetriou

K

Miss

Creative Arts

Art

 

Erents

A

Mrs

Humanities

Geography

 

Foulds

B

Mr

Applied Learning

ICT

 

Frost

M

Dr

Science

Science

Head of Faculty

Gittins

T

Miss

Humanities

Geography

Assistant Headteacher/SENDCO

Hall

S

Mrs

Science

Science

Assistant Headteacher

Hickman

V

Miss

Humanities

Health and Social Care

 

Jeffrey

D

Mr

Humanities

Geography

 

Jones

A

Mrs

Humanities

Religious Studies

Head of Faculty

Jones

T

Mr

Science

Science

 

Jupp

A

Mr

Science

Science

2nd in Faculty

Kersey

M

Mrs

Applied Learning

Catering/Textiles

2nd in Faculty

Kirby

S

Mr

Mathematics

Mathematics

2nd in Faculty

Kleiman

S

Miss

Creative Arts

Music

 

Magor

S

Miss

Science

Science

 

Mathias

H

Miss

Creative Arts

Physical Education

 

Michael

T

Mrs

Science

Science

 

Morgan

A

Mr

Humanities

Geography

 

Morley

M

Mr

Applied Learning

Animal Care

 

Motture

B

Ms

Mathematics

Mathematics

 

Nancholas

T

Mrs

English

English

 

Pollock

B

Miss

English

English

 

Popp

S

Mrs

English

English

2nd in Faculty

Leonard

J

Mr

English

 

 

Prior

L

Mrs

MFL

French/Spanish

House Leader - Sowena

Quick

B

Mr

Mathematics

Mathematics/Art

 

Rainbow

B

Mrs

English

English/French

 

Royle

R

Mrs

Science

Science

 

Russell

D

Mrs

Science

Science

 

Sigrist Smith

C

Mrs

Applied Learning

Catering/Textiles

House Leader - Tevi

Smith

R

Mr

English

English

Head of Faculty

Smith

S

Mrs

English

English

Assistant SENDCO

Stephens

S

Miss

MFL

French/Spanish

 

Stewart

S

Ms

English

English

 

Stovell

S

Miss

Creative Arts

Physical Education

                 

Strongitharm

R

Mr

Creative Arts

Technology

 

Stuteley

R

Mrs

Creative Arts

Drama

Head of Faculty

Thurston

R

Mrs

Humanities

Citizenship

Head of Lower School/House Leader - Medra

White

D

Mr

Mathematics

Mathematics

Head of Faculty

White

S

Mrs

Mathematics

Mathematics

 

Wilson-Powell

K

Mrs

Applied Learning

Catering/Textiles

 

 

Support Staff

 

Cover Supervisors

Teaching Assistants

Technicians

Miss E Bettany-Fund

Miss J Allen

Miss N Andrews

 

Mrs C Baylis

Mrs N Barnes

 

Miss V Brown

Mr H Bosworth

 

Mrs T Coleman

Mr R Braybrooks

 

Mrs D Dallimore

Mr M Furneaux

 

Mrs P Gilbert

Mr G Grosvenor

 

Mrs C Johnson

Ms S Harvey

 

Miss F Johns – Maths Faculty

Mrs K Loder

 

Ms H Mackness

Mr A Richards

 

Mrs D Nelson – Assistant to the SENDCO

Mr T Williams

 

Mrs B Rainbow – English Faculty

Mrs K Wilson Powell

 

Mrs D Rodger – Science Faculty

 

 

Miss A Sloley – Maths Faculty

 

 

Mrs M Sperling

 

 

Mrs G Stevens – Humanities Faculty

 

 

Lunchtime Supervisors

 

Lunchtime Supervisors

Miss J Allen

Mrs N Barnes

Mrs S Britton

Mrs D Dallimore

Mrs P Gilbert

Mrs M Priest

Miss T Surridge

Ms M Wright

 

 

Site Staff

 

Staff Name

Role

Mr H Bullock

Site and Premises Manager

Mr G Griffiths

Assistant Site Manager

Mr A Mitchell

Groundsman

Miss S Belsom

Evening Site Supervisor

 

 

Support Staff

 

Staff Name

Role

Miss N Andrews

Marketing and Publicity

Ms C Atkins

Library Coordinator

Miss M Bacon

Staff Cover/HR Assistant

Mrs A Blease

Assistant to the BM (Acting)

Miss A Bratt

Student Support Worker

Mr L Brown

Enrichment and Well Being Coordinator

Mrs S Collins

Student Services

Mr S Greet

Human Resources Coordinator

Mrs R Gwennap

Student Support Worker - Inclusion

Mrs L Goudge

Student Support Worker

Mrs L Hopkins

Headteacher’s PA

Mrs W Oram

Student Data Manager

Mrs S Pocock

Student Support Worker

Mrs H Prichard

Receptionist (Acting)

Mrs L Phelan

Inclusion Room Administrator

Miss A Roberts

Assistant to the BM

Mrs J Rollason

Student Services Coordinator

Mrs S Rolls

Exams Manager and Curriculum Administrator

Mrs K Smale

Finance Officer

Mr P Smith

Enrichment Activities Coordinator